Strona główna
Dzisiaj jest 18-4-2024

strojenie

Gitarę można nastroić na kilka sposobów. Oczywiście najprościej jest porównywać wysokość dźwięku na gitarze do dźwięku wzorcowego, którego źródłem będzie fortepian czy też inny instrument generujący dźwięki o odpowiedniej wysokości. My użyjemy do tego celu najprostszego narzędzia: kamertonu.

Po delikatnym uderzeniu w widełki kamertonu, wydaje on dźwięk o częstotliwości 440Hz, czyli dźwięk a (a ściślej: a-razkreślne). Jest to dźwięk wydawany przez prawidłowo nastrojoną strunę e (pierwszą - najcieńszą) na 5 progu. Podczas wybrzmiewania kamerton można przyłożyć trzonkiem do płyty wierzchniej gitary, dzięki czemu dźwięk będzie nieco głośniejszy.

Po prawidłowym nastrojeniu pierwszej struny (gdy dźwięk grany na 5 progu tej struny będzie miał tą samą wysokość co uderzony kamerton) należy nastroić kolejno pozostałe struny. Strunę h (drugą) należy nacisnąć na 5 progu i zagrać. Następnie uderzamy pustą strunę e (pierwszą) dbając jednocześnie o to, aby struna e nadal wybrzmiewała. W tej chwili pozostaje nam już tylko dokładna regulacja pokrętła maszynki struny h. Regulację przeprowadzamy do momentu, aż dźwięki będą miały identyczną wysokość.

Ze struną g (trzecią) postępuje się podobnie, jednak należy ją nacisnąć na progu 4. Potem należy zagrać zarówno ją, jak i strunę drugą, i również wyregulować jej wysokość.

Struny d, a i e stroi się tak samo, jak strunę h (drugą), a zatem: naciskamy strunę na 5 progu i gramy zarówno tę strunę, jak i strunę wcześniejszą (cieńszą), a potem regulujemy siłę naciągu za pomocą pokrętła maszynki.

Zazwyczaj okazuje się, że tak uzyskany strój wymaga delikatnych korekt. Najłatwiej jest zagrać np. pierwszą i ostatnią strunę (obie wydają dźwięki e, lecz różniące się wysokością o dwie oktawy) i skorygować ich strój. Można też zagrać jakiś wielodźwięk, np. e5, czyli pusta struna e (ostatnia) i struna a na 2 progu. Dobrze jest wystroić gitarę w takich pozycjach i akordach, jakich się najczęściej stosuje.

Mimo najlepszych chęci może się okazać, że gitara nie stroi prawidłowo "w prograch". Może to być wynikiem złego nabicia progów i/lub zużycia progów i/lub brakiem możliwości ustawienia menzury. W takiej sytuacji można nastroić gitarę z użyciem flażoletów: jest to metoda niezależna od progów (flażolety używane przy strojeniu są wydobywane zawsze na pustych strunach).

Problemy z prawidłowym strojem nie powinny występować w przypadku gitary elektrycznej z nowymi strunami i ustawioną menzurą, jednak mogą się zdarzać przy gitarach akustycznych i klasycznych.

Na koniec warto przypomnieć, że nie istnieje taki stwór jak "idealnie strojąca gitara". Każdy gitarzysta po pewnym czasie zaczyna "czuć" swój instrument na tyle, że wiem, w których miejscach strojenie jest lepsze, a w których gorsze.

Powered by dzs.pl & Hosting & Serwery